ІСТОРІЯ ЗАСНУВАННЯ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ
НВК «ШКОЛИ-ГІМНАЗІЇ «ШЕПТИЦЬКИХ»
«Якщо ваш план на рік – сійте пшеницю,
Якщо ваш план на десятиліття – садіть дерева,
Якщо ваш план на все життя – вчіть дітей»
Східна мудрість
Наша сьогоднішня наукова конференція присвячена відзначенню 25-річчя від часу заснування першого християнського загальноосвітнього навчального закладу у відродженій Українській державі. Греко-католицький ліцей ім. Климентія Шептицького – таку назву мала перша католицька школа заснована у Львові у вересні 1991 року з благословення Глави УГКЦ Блаженнішого Мирослава-Івана Кардинала Любачівського. Мета створення такого закладу – дати дітям якісну освіту разом з добрим християнським вихованням.
Які ж чинники вплинули на те, що разом з незалежною Україною народилася і перша католицька школа?
- Потужне національне і духовне піднесення кінця 1980-х – початку 1990-х рр. в Україні загалом і у Львові зокрема;
- Вихід УГКЦ з підпілля, повернення Мирослава-Івана Кардинала Любачівського на Святоюрську гору та відновлення всіх структур греко-католицької Церкви;
- Ентузіазм львівської інтелігенції, зокрема частини вчительства, котрі відкинули всі шаблони і стереотипи радянської школи з її комуністичною ідеологією та атеїстичним вихованням;
- Велике прагнення батьків, які бажали, щоб їхні діти виховувалися у школі, де б не було місця подвійним стандартам, щоб сімя і школа формували єдину атмосферу наповнену християнськими цінностями;
- Сприяння місцевих органів державної влади, а саме голови обласної ради М.Гориня та начальника обласного управління освіти Ірини Калинець та її заступника Лесі Бартіш, які вважали, що створення навчального закладу нового типу засвідчить про процеси демократизації в освіти.
І так, 23 вересня 1991 року у приміщенні театру ім.. Марії Заньковецької відбулося урочисте відкриття Греко-католицького ліцею за участю і з благословення Владики Володимира Стернюка. Отці Студити взяли на себе провід і духовну опіку, віддавши покровительство над ліцеєм Блаженному отцю Климентію Шептицькому.
Перший директор Греко-католицького ліцею імені Климентія Шептицького – Марія Кобилецька (1991-1998). Їй довелося взяти на себе багато організаційних труднощів: знайти приміщення, зробити набір учнів та учителів, організувати навчальний процес, забезпечити класи шкільним інвентарем. Добрими її помічниками у цей період становлення ліцею були Юліян Кобилецький, Юрій Якимів, Марія Красота та багато інших людей доброї волі, які вболівали за справу християнської освіти.
Першим духовним наставником ліцею стає отець студит Йосиф Мілян. Йому допомагають отці Іван Дацько, Ярослав Чухній, Степан Меньок, Богдан Білінський, Володимир Фарат, Орест Фредина.
Ліцей починав свою діяльність як навчальний заклад, який приймав на навчання учнів у 10-й клас. Навчальна програма була розрахована на три роки: 10-12 класи – відповідно 1-й, 2-й та 3-й курси. Загальноосвітні предмети доповнювалися богословськими дисциплінами, викладання яких вели отці. Це створювало надзвичайну атмосферу спілкування, християнського середовища, доброго прикладу богопосвятних осіб. Бажаючих стати учнями ліцею було дуже багато. Класи були переповнені. Не дивлячись на економічну скруту 90-х рр., в середовищі ліцеїстів панував патріотичний піднесений здоровий дух. Виховниками у кожному класі були монахи і монахині: брати-студити, сестри-служебниці, сестри-василіянки, сестри-милосердя, сестри-салезіянки. Власне це було особливістю нашого ліцею. На тлі інших загальноосвітніх шкіл, яким, очевидно, було дуже важко в перші роки незалежної Української держави відійти від радянських освітянських стереотипів, Греко-католицький ліцей імені Климентія Шептицького був унікальним навчальним закладом. Світлі, мудрі педагоги, які працювали тут, були потужним потенціалом. Статус приватної школи давав їм можливість наповнювати державні програми християнським змістом. Ось наші вчителі з початку 1990-х: Ганна Патер, Ірина Голець, Ігор Якиляшек, Володимир Якиляшек, Стефанія Євусяк, Надія Слободян, Йосип Бурка, Надія Герасим, Ольга Головко, Наталія Віхоть, Галина Ковальська, Марія Филипів, Мирослава Кміть, Галина Горошко, Теодор Любицький, Таїсія Чабан, Михайло Заславський, Марія Якимець.
Слід зазначити, що ліцей не мав свого постійного приміщення. Довелося тричі переїжджати з однієї орендованої будівлі в іншу. Місцезнаходження ліцею у 1991-1992 рр. – Площа Данила Галицького, 4; у 1992-1996 рр. – вул.Ковжуна, 8; у 1996-1998 рр. – вул. Клепарівська, 31. З 1998 р. до сьогодні – вул. Хоткевича, 16.
Прийняття Конституції України у 1996 р. та доповнення до ЗУ «Про освіту» зумовили необхідність зміни статусу ліцею. Церкві як юридичній особі не дозволено створювати загальноосвітні заклади. Для того, щоб отримати ліцензію на право надання освітніх послуг стало необхідним перереєструвати Український Греко-католицький ліцей на Приватний ліцей імені Климентія Шептицького. З благословення Блаженнішого Мирослава Івана Кардинала Любачівського і за згодою Владики Василя Медвіта, Владики Юліана Гбура засновником ліцею було призначено Ігоря Ожиївського.
У березні 1998 року було проведено реорганізацію ліцею і директором Приватного ліцею імені Климентія Шептицького призначено Зоряну Шеремету (1998-2006)
Починається новий етап розвитку ліцею, коли добру основу першого католицького навчального закладу слід було поставити на правову нормативну базу: впорядкувати статутні документи, виробити системний підхід до навчальної, методичної і виховної роботи, спираючись і на українські традиції християнської освіти, і на досвід роботи сучасних католицьких шкіл у Європі. Батьківське покровительство над ліцеєм мав Блаженніший Любомир Кардинал Гузар. Він завжди цікавився справами ліцею, робив щорічні візитації.
Духовний провід ліцею з 1998 р. по 2003 р. здійснював о. Олексій Хілінський, а у 2004-2005 рр. – о. Володимир Ждан.
У цей період було започатковано багато традицій і добрих справ, які мають продовження і до сьогодні. (Маємо дуже багато гарних світлин, пропоную їх переглянути).
Слід зазначити, що саме на цьому етапі нашого розвитку у травні 2002 року було створено Раду католицьких шкіл України. До неї увійшли перші три католицькі школи, які на той час працювали в Україні: Приватний ліцей Блаженного Кл.Шептицького (м. Львів), Колегіум імені Святого Йосафата (м. Бучач), Школа Святої Софії (м. Львів), згодом приєдналися Католицька Школа Святого Василія Великого (м. Івано-Франківськ), Християнський Колегіум імені Йосипа Сліпого (м. Тернопіль), колегіум для дівчат «Знамення» (Зарваниця), молодіжний навчальний центр ім. Івана Боско (м. Львів), благодійний дитячий садочок «Ангелятко» (м. Дрогобич), дитячий садочок ім. св. Миколая (м. Львів).
З літа 2000 року ліцей почав активну співпрацю з духовним молодіжним рухом Польщі «Світло життя» – Оазою і її духовним провідником кс.Марціном Алєкси.
З 1999 року існує співпраця ліцею з Австрійською кооперацією. В рамках спільного проекту до нас був скерований з Австрії учитель німецької мови. Це Марія Гьонігсбергер, яка працювала у нас до 2015 року.
Нашим партнером стала австрійська школа Сакре-Кер у м. Пресбаум. Відтоді відбуваються щорічні обміни учнями та мовна практика.
Особлива місія у першій католицькій школі покладалась на педагогів. Перед ними завжди стояло завдання постійно вдосконалювати педагогічну майстерність, дбати про високу якість навчання, про свій професійний ріст. Велику допомогу у цьому нам надавав Аррупе-центр, о. Войтек Жмудзінський (Польща).
Третій етап у розвутку ліцею настав у 2006 році, коли Архиєпископ Митрополит Львівський Ігор (Возьняк) передав опіку над закладом монашому Згромадженню отців Салезіян Української Греко-Католицької Церкви, місією яких є служіння Богові через служіння дітям та молоді, особливо тим, які найбільше цього потребують. Директором було призначено о. Петра Майбу (2006-2015).
Салезіяни почали впровадження «Запобіжної виховної системи» Св. Дон Боско, яка ґрунтується на певних вимогах: створити добре родинне середовище, завжди супроводжувати своїх вихованців у процесі їхнього особистісного зростання, підбадьорюючи, підказуючи правильний шлях. Цей метод виховання дитини не передбачає використання примусу, але звертає увагу на той потенціал добра, який дитина має у своєму серці. Перед усіма учасниками навчально-виховного процесу було поставлено мету християнського виховання: «Любити Бога, любити іншу особу, любити свої повсякденні обов’язки», «Добрі християни, чесні громадяни». Активно запрацював аніматорський рух, організовується літній відпочинок «Веселі канікули» та багато інших добрих справ. (світлини)
7 серпня 2007 року до статуту Приватного ліцею Блаженного Климентія Шептицького були внесені доповнення, згідно з якими ліцею присвоєна нова назва: Приватний заклад «Гімназія Блаженного Климентія Шептицького», що дозволило приймати на навчання учнів, починаючи з 5 класу і тим самим збільшити час навчання дітей у стінах Гімназії.
8 вересня 2014 року було змінено форму власності навчального закладу з приватної на комунальну. А з нагоди вшанування на державному рівні 150-ліття з дня народження Митрополита Андрея Шептицького змінено назву на – Навчально-виховний комплекс «Школа-гімназія І-ІІІ ступенів імені Блаженного Климентія та Андрея Шептицьких».
У жовтні 2015 року директором Гімназії «Шептицьких» призначено отця-салезіянина Олега Ладнюка.
Чи маємо труднощі? Звичайно. Всі, хто працює з дітьми, то знає, що це – щоденні виклики: від співпраці з батьками, формації вчителів і до ремонтів орендованого Гімназією приміщення.
Найбільшою гордістю ліцею-гімназії за 25 років його діяльності є наші випускники. Усі випускники гімназії вступають у вищі навчальні заклади України та зарубіжжя, стають студентами Українського католицького університету, Духовної семінарії, здобувають наукові ступені, дехто має покликання до монашого та священичого служіння. Пам’ятаємо кожний випуск ліцею. (списки випускників)
Дякуємо Богові за перші 25 років діяльності християнської школи у Львові, за кожного з 850 випускників, за нинішніх учнів та їх батьків, за усіх учителів і вихователів, за друзів і колег нашого закладу, за благодійників, завдяки яким продовжується місія першої католицької школи в Україні. Християнське виховання – це фундамент, на якому уже чверть століття стоїть Школа-гімназія «Шептицьких» у Львові.